26 Mayıs 2020 Pazartesi 01:00

Akıllı telefon piyasasında zirveye oynayan Samsung Galaxy S10 Plus, bu yarışta Huawei Mate 20 Pro ile kafa kafaya çarpışıyor. Peki Galaxy S10 Plus'un ekran kalitesi bu yarışta birinci olması için tek başına yeterli mi? Cevabı bu yazımızda.

Samsung Galaxy ailesinin yeni üyesi olan Samsung Galaxy S10 Plus gerçekten çok etkili bir izlenim vermektedir. Samsung Galaxy S10 ve Galaxy S10E'den farklı olarak ister istemez devasa ekrandan gözünüzü ayıramıyorsunuz. Neredeyse çerçevesiz bir tasarıma sahip olması nedeniyle, diğer S serisi tüm telefonlar arasında en yüksek görüntü oranına sahiptir. 19:9 formata sahip olan ekranının sağ üst kısmında ön kameralar yer almaktadır. Bu kameralar ekranın içinde gizlenmiş durumdadır. Bu akıllı tasarım sayesinde telefonun çerçevesi en aza indirgenmiş ve bu sayede de %88.90 oranında bir görüntü alanı (103.8 cm2) elde edilmiştir.

Samsung Galaxy S10 Plus inceleme! Piyasanın en iyi ekranı onda!

Elbette Samsung Galaxy S10 Plus ile gelen değişiklikler sadece bununla sınırlı değildir. Bir diğer değişiklik ekranın büyüklüğünün 6.4 inç olması. S9 Plus'ın 6.2 inç ekranı ile kıyaslandığında ekranı gerçekten büyük duruyor.

Ama bu büyüklük rakipleri ile karşılaştırıldığında Samsung Galaxy S10 Plus'a ekstra bir artı sağlamıyor. Çünkü bildiğiniz gibi Huawei Mate 20 Pro benzer bir ekran büyüklüğü ile karşımıza çıkmıştı. Zaten Samsung, Samsung Galaxy S10 Plus'ı ekran büyüklüğü ile övmüyor. Sözü edilen ekran şu ana kadar gördüğümüz en iyi, belki de piyasanın en iyi ekranı olduğunu söylesek çok da yanılmış olmayız.

Samsung AMOLED denildiğinde zaten akan sular duruyordu. Sevseniz de sevmeseniz de, Samsung bu ekran işini çok iyi becermektedir. Ne zaman AMOLED ekranlı üst seviye bir Samsung telefon çıksa, insanlara piyasanın en iyi ekranı bu üründe dedirtiyordu.

Bu olay Samsung Galaxy S10 Plus'ta da değişmedi. Güçlü ve tok renk dağılımı, müthiş kontrast değeri ve çok yüksek parlaklık değeri ile karşımıza çıkan Samsung Galaxy S10 Plus, ölçülen yaklaşık 1000 Candela'lık parlaklık değeri ile bu alanda resmen bir rekor kırmaktadır. Bu sayede en güneşli yaz günlerinde bile ekranınıza sorunsuzca bakabilirsiniz. Elbette burada önemli bir rol oynayan 110000:1'lik kontrast değeridir. 552 ppi piksel yoğunluk değeri, %97.20 oranında renk doğruluğu ile birleştiğinde, 3040×1440 piksel çözünürlüğünde müthiş bir görüntü elde etmemek neredeyse imkansız.

Unutmadan, oldukça parlak, keskin ve canlı olan bu ekran standart ayarında (2280×1080) yani FullHD+ çözünürlüğünde çalışıyor.

Parmak İzine Ve Çizilmelere Karşı Seramik Kaplama

Samsung Galaxy S10 Plus'ın arka tarafı seramik kaplamalı olan Premium sürümü var. Siyah veya beyaz olmak üzere iki renk seçeneği bulunan Premium sürümünde, özellikle beyaz seramik kaplamalı olan ürün fazlasıyla göze batıyor. Ama tasarımdan çok parmak izi tutmaması ve çiziklere karşı çok daha dayanıklı olması ile fark yaratıyor. Bu özellik cebinde anahtarlık ve bozuk para taşıyan kişiler için önemli bir avantaj. Dezavantajı ise 200 gram'lık toplam ağırlığı ile normal sürümlerde 25 gram daha ağır olması.

Üçlü Kamera Tekniği İşe Yarıyor mu?

Galaxy S9 Plus iki adet ana kameraya sahipti. Standart kameranın yanı sıra bir tane de telefoto kamera yer alıyordu. Galaxy S10 Plus ise, 12 MP'lik standart, 12 MP'lik telefoto ve 16 MP'lik geniş açı çeken toplam 3 kameraya sahiptir.

Yapılan fotoğraf çekimlerinde bu fark hemen belli olmaktadır. Çok geniş panorama çekimlerinden, yakın çekimlere kadar başarılı fotoğraflar çekmeniz mümkün. Kamera özelliğini şöyle de düşünebilirsiniz. Elinizde 13-52 mm'lik bir objektif ile 45-123 dereceye kadar fotoğraf çeken bir kamera var. Bu da benzer ürünlere kıyasla daha esnek bir ortamda fotoğraflar çekebilmenizi sağlamaktadır.

Samsung S sınıfı için bunlar gerçekten önemli özellikler. Ama şunu da unutmayalım. Samsung üçlü kamera tekniğini Galaxy A7 ile denemişti. Huawei Mate 20 Pro ise, ek olarak 3x optik zum özelliğini de kattı. Dolaysıyla ister istemez akla fotoğraf performansı geliyor. Galaxy S10 Plus'un kamera performansı gerçekte ne kadar başarılı.

Yapılan denemelerde Galaxy S10 Plus'ın Galaxy S9 Plus'a kıyasla hemen hemen tüm kategorilerde daha iyi olduğunu görüldü. iPhone XS Max ile ise kafa kafaya yarışmaktadır. Buna karşın gün ışığında Huawei Mate 20 Pro'nun çok daha iyi olduğunu söylemek mümkün. Benzer bir durum düşük ışıklı ortamlar için de geçerli. Huawei Mate 20 Pro bu alanlarda önde.

Yine de Samsung Galaxy S10 Plus'un hakkını yemeyelim. Yapay zeka özelliği sayesinde çekim ortamlarını artık daha iyi anlayabiliyor. Çok daha fazla ortam tanıyabiliyor ve kamerayı çok da başarılı bir şekilde ayarlıyor. Özellikle gece modunun her ne kadar en iyisi olmazsa da oldukça başarılı olduğunu söylemeliyiz.

Üründe beğendiğimiz diğer bir özellik, 8bit yerine 10bit renk derinliğinde HDR+ fotoğraf ve video çekebilmesi. Evinde 4K Televizyonu olan kişilerin bu özelliği fazlasıyla beğeneceklerini düşünüyoruz.

2 Adet Ön Kamera İle Bokeh Efektli Selfie

Samsung Galaxy S10 Plus, ön tarafta iki adet kameraya sahiptir. Selfie tutkunlarına, çekimlerini Bokeh efekti ile yapabilmeleri sağlayan çok önemli bir artıdır. Bununla birlikte yapay zekanın bu kameralar için aktif olduğunu da söyleyebiliriz. Samsung Galaxy S10 Plus'ın ön kamerası piyasanın en iyi Selfie çeken kamerasında resmen zirveye oynuyor.

Ama bundan da önemlisi ön kameralar 4K video çekebilmektedirler. Galaxy S10 Plus, bu alanlarda Huawei Mate 20 Pro'yu ciddi anlamda solluyor.

Performans Ve Pil Ömrü

Galaxy S10 Plus'da zorlamanın neredeyse imkansız olduğu çok yüksek performansa sahip Exynos 9820 işlemcisi kullanılmaktadır. Fakat bundan da önemlisi bu işlemcinin özelliği yüksek miktarda bellek rezerveleri ile birlikte çalışabilmesi. Dolayısıyla üründe 8 Gigabyte'lık bir belleğin olmasına çok şaşırmamalı.

Daha önceki telefonlarda kullanılan 3500 mAh'lik pil yerine 4100 mAh'lik bir pilin kullanması önemli bir avantaj. Yapılan denemelerde karışık kullanımda 15 saat 30 dakika rahatlıkla kullanılabildiği görülmüştür.

Galaxy S10 Plus kablosuz şarj özelliği ile birlikte gelmektedir. Bu ürünü kablosuz olaraj şarj edebildiğiniz gibi, farklı aksesuarları S10 Plus'un pilini kullanarak da şarj edebiliyorsunuz.

Telefonun diğer önemli bir özelliği ise parmak izi sensörünün ekranın altında gizlenmiş olması. Ekranın sadece belli bir alanında çalışan bu parmak izi sensörü gerçekten çok hızlıdır. Buna karşın yüz tanıma özelliği daha da gelişmesi gerekirken gerilemiş durumdadır. Hatta IRIS tarayıcısının olmaması resmen şaşkınlık yaratmaktadır. Bu yüzden size tavsiyemiz yüz tanıma özelliğine kesinlikle güvenmemeniz.

Veri transfer hızına gelince, WLAN AX standardının burada yer aldığını görüyoruz. WiFi 6 olarak da adlandırılan bu teknoloji sayesinde 1200 Mpbs hızına ulaşmak mümkün. Yapılan testlerde 700 Mbps hızına ulaşılabilmiştir. 450 Mbps hızında bağlanan WLAN AC standardına göre ciddi bir performans artışının olduğu bir gerçek. WLAN AXIin diğer bir özelliği dış etkenlerden çok daha az etkilenmesi. Yani yakın çevrede kayıpsız çalışması.

Sonuç

Sansung Galaxy S10 Plus, özellikle AMOLED ekranı ile fark yaratmaktadır. Piyasanın en iyi ekranına sahip olan bu telefon yüksek performansı ve pil kullanım süresi ile de fark yaratmaktadır. Kamerada yapılan değişikliklerin ürüne ciddi bir esneklik kattığı bir gerçek. Özellikle ön kamerası çok başarılı. Ana kameralar en az ön kameralar kadar etkili, ama bazı kategorilerde rakiplerin daha iyi olduğunu söylemeliyiz.

Kaynak: www.cnnturk.com